Ezen a héten egy nagyon kevesek által ismert, de általam nagyon nagyra tartott keramikus alkotásait szeretném bemutatni. Márky Béláról fogok írni, illetve a székesfehérvári Hadiárva Intézetben készült egészen szenzációs kerámiáit fogom reprodukálni.
Márky Béla keramikus iparművész (1900-1992) élete fordulatokban gazdag és kalandos volt. Szüleivel lakott Miskolcon, Sajószentpéteren, Zágrábban, Kolozsváron, illetve Sátoraljaújhelyen is, végül Budapesten telepedtek le, ahol befejezte a középiskolát. Először mozizongoristaként dolgozott, majd tengerész kadétnak jelentkezett, de tanulmányait nem fejezte be. Dédelgetett mérnöki álmokat is, de a képzést újfent félbe hagyta. Ezután kötött ki Ligeti Miklós szobrászművésznél, aki megtanította kerámiázni és beprotezsálta a Magyar Királyi Iparművészeti Iskolába. Ezt az intézményt sikeresen elvégezte és 1926-ban tanári ajánlással Székesfehérvárra került, ahol a Hadiárva Intézet kerámia műhelyében tanította a fiatalokat, illetve készítette iparművészeti alkotásait. Termékei népszerűek voltak, kastélyokba, követségekre, a Parlamentbe, a lillafüredi palotaszállóba is kerültek a munkáiból. Amikor az állása megszűnt 1931-ben, a repülési szakmában műszaki rajzolónak állt, de ugyanekkor Székesfehérváron, a Vértanú utcában megnyitotta önálló műhelyét is. Nemzetközi vásárokra vitte, vitték remekeit. A háború előtti utolsó küldeménye Londonba ment volna, de sajnos elveszett.
A háború után a helyi szovjet parancsnokságnak készített hatalmas dekorációkat, faliújságokat társadalmi munkában, majd a Könnyűfémmű műszaki gépszerkesztője lett. Tíz év múltán onnan ment nyugdíjba. Székesfehérváron a társasági élet ismert és elismert alakja volt. Kerámia szakkört szervezett, amely a város egyik legnépszerűbb amatőr alkotóhelye lett, mérnökök, munkások, orvosok, bábák, pékek, tisztviselők jártak hozzá agyagozni, korongozni.
A gyűjteményemben öt olyan kerámia található, ami Márky Béla Hadiárva Intézetben töltött korszakából származik. A tárgyak zöme népies, magyaros stílust követ egészen izgalmas megvalósításban. Az első képen mutatott tányér gazdagon aranyozott háttér előtt egy vidéki eljegyzést mutat be. Megvalósítása Fischer Ignác egyes munkáit idézi. A következő képeken reprodukált kapitális váza négy ablakában népi életképek láthatóak. Minden kis piktúra egy-egy műremek. A váza alján hosszú jelzés mutatja a készítés helyét. Ezen a képen mutatom be Márky sajátos logóját, a Szent Koronában ábrázolt A és R betűket, amik Alba Regiára, azaz Székesfehérvárra utalnak. A tárgyak zömén kizárólag ez a koronás jel található. Ezt nagyon kevesen ismerik, így a Márky tárgyakhoz jellemzően ismeretlen művész alkotásaiként jutottam hozzá. A következő képeken egy kisebb méretű, de hasonló elgondolású vázát mutatok magyaros fiú és lány képével. A kilencedik képen reprodukált tárgy kilóg a sorból. Ez a kékesszürke alapon festett váza egy bravúros mázkísérletet idéz, amin a mester egy különleges festési megoldást próbál ki az aranybrokát háttér előtt/mellett. Végül, a 10. képen egy egyszerűbb darabot mutatok be. A kisváza valószínűleg balatonföldvári souveniréként került a kereskedelmi forgalomba.
https://www.folkartnouveau.com/gyujtemeny/egyeb-muhelyek/itemlist/category/120-marky-bela